Wydarzenia

 

Informujemy, że rozpoczęły się konsultacje publiczne projektu Programu Współpracy Interreg Polska – Saksonia 2021-2027, które trwają od 15 lipca do 13 sierpnia 2021 roku.

 

Konsultacje skierowane są przede wszystkim do osób i instytucji zainteresowanych współpracą transgraniczną pomiędzy Polską i Saksonią, w tym m.in. do beneficjentów dotychczasowych edycji programu Polska-Saksonia, potencjalnych beneficjentów, przedstawicieli władz państwowych i samorządów terytorialnych oraz ich jednostek, przedstawicieli organizacji pozarządowych, uczelni wyższych i szkół, jednostek badawczo-rozwojowych, przedsiębiorców, euroregionów, europejskich ugrupowań współpracy terytorialnej, kościołów i związków wyznaniowych, a także do osób fizycznych.

 

Szczegóły konsultacji opublikowane są w języku polskim i niemieckim pod następującym linkiem:

Konsultacje publiczne projektu Programu Interreg Polska-Saksonia 2021-2027 - Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (ewt.gov.pl)

 

W ramach konsultacji, w dniu 27 lipca o godzinie 13:00, odbędzie się Webinarium na temat programu. Spotkanie tłumaczone będzie na język polski i niemiecki. Agendę Webinarium oraz link do formularza rejestracyjnego udostępnimy w najbliższych dniach na stronie internetowej programu w zakładce Program 2021-2027. Zaproszenie na wydarzenie przekażemy Państwu w odrębnym mailu.

Zwracamy się do Państwa z prośbą o rozpropagowanie na stronach swoich instytucji ogłoszenia o Konsultacjach, prosimy o podlinkowanie ogłoszenia ze strony ewt.gov.pl: https://www.ewt.gov.pl/strony/o-programach/programy-interreg-2021-2027/konsultacje-programow/konsultacje-publiczne-projektu-programu-interreg-polska-saksonia-2021-2027/ .

 

3 marca 2017 r. , pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze świętowaliśmy 25-lecie Euroregionu Nysa. Moc wspomnień, odznaczeń państwowych, medali pamiątkowych, podziękowań, gratulacji oraz życzeń wypełniły Salę Koncertową po brzegi. Galę jubileuszową zwieńczył dwugodzinny, międzynarodowy koncert artystów polskich i czeskich ze światową prapremierą koncertu fortepianowego „Karkonoski” autorstwa Macieja Gałęskiego, nagrodzony owacją na stojąco. 

W ciągu 25 lat zrealizowaliśmy i dofinansowaliśmy ze środków Unii Europejskiej tysiące różnego rodzaju projektów. Euroregion Nysa wniósł wkład w rozwój gospodarczy regionu w biznesową współpracę małych i średnich przedsiębiorstw, we współpracę dotycząca kultury, edukacji i bezpieczeństwa. Dzięki wspólnym przedsięwzięciom wielu mieszkańców z trzech stron granic zawarło długotrwałe znajomości i przyjaźnie. 

Miejscem szczególnym, przyjaznym i inspirującym dla polsko -czeskiej współpracy i działań artystycznych jest Laboratorium szkła - huta w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.

W dniach 16-20 lipca trwa „ Festiwal szkła”, odbywają się pokazy, warsztaty i wykłady z udziałem  artystów z Polski, Czech i Słowacji. Wydarzenie dofinansowane przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów.

 

W dniu 13 września 2021r. w siedzibie Euroregionu odbył się X Konwent Euroregionu Nysa. Przedmiotem posiedzenia były przygotowania do XLIII Konferencji Krajowej ERN oraz bieżące tematy dotyczące działań Euroregionu Nysa.

Wolne miejsca na wyjazd studyjny w dn. 07-11.10.2021 w ramach projektu „Śladami zagłady”

Wolne miejsca na wyjazd studyjny w dn. 07-11.10.2021 w ramach projektu „Śladami zagłady”

                                                                                                                      

Wolne miejsca na wyjazd studyjny w dn. 07-11.10.2021 w ramach projektu „Śladami zagłady”

Fundacja CaTeeDrale e.V. realizuje w ramach projektu „Śladami zagłady” wyjazd studyjny dla niemieckich i polskich multiplikatorów z dziedziny edukacji (nauczycieli, pedagogów, pracowników socjalnych i studentów kierunków pedagogicznych).

W dn. 07-11.10.2021 odwiedzą oni historyczne miejsca, np. obozy pracy, obozy koncentracyjne oraz ośrodki życia żydowskiego w Polsce – Zgorzelec, Rogoźnica, Oświęcim, Kraków i w Niemczech - Görlitz.

Temat ten będzie uzupełniany w czasie warsztatów i spotkań z naocznymi świadkami
w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Projekt jest realizowany w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska-Saksonia 2014-2022. Polscy uczestnicy nie ponoszą żadnych kosztów.

Chętnych do udziału w wyjeździe studyjnym prosimy o kontakt z CaTeeDrale e.V. i zapoznanie się
z dokładnym programem w ulotce informacyjnej. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 27.09.2021.

Kontakt

CaTeeDrale e.V.

Chr.-Lüders-Str. 47, 02826 Görlitz

E-Mail: Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!

Tel: 03581315948

W XLIII Konferencji Krajowej Euroregionu Nysa, która odbyła się 27.09.2021 roku, uczestniczyło 37 Delegatów – przedstawicieli samorządów miast, gmin, powiatów, samorządu województwa oraz zaproszeni goście honorowi i przewodniczący grup roboczych.
Podczas konferencji Piotr Roman - Prezydent Euroregionu przedstawił sprawozdanie merytoryczne z działalności Euroregionu. Wiceprzewodniczący Komisji Rewizyjnej przedstawił sprawozdania finansowe. Delegaci jednogłośnie przyjęli sprawozdania oraz uchwały budżetowe.
Konwent Euroregionu otrzymał jednogłośnie absolutorium za 2020 rok.
Przedstawiciel Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej – Witold Wieczorek oraz Krzysztof Kolanowski ze Wspólnego Sekretariatu Współpracy Interreg Polska Saksonia przedstawili założenia dotyczące programów transgranicznych na lata 2021 -2027.
Podczas Konferencji odbyła się uroczystość wręczenia Srebrnego Krzyża Zasługi przyznanego przez Prezydenta RP dla Gerharda Watterotta, długoletniego dyrektora Biura Euroregionu Neisse w Zittau. Odznaczenie wręczył Wicewojewoda Dolnośląski Bogusław Szpytma.
Konferencji Krajowej towarzyszyło szkolenie „Ochrona ludności a realizacja zadań samorządu terytorialnego” zorganizowane  przez Euroregion Nysa (szczególne podziękowania dla Macieja Gałęskiego) na zlecenie Komendy Głównej Straży Pożarnej.