Zaproszenie do współpracy Programy INTERREG
W dniu 21 listopada 2023 r. w Katowicach odbyła się konferencja pn. LOKALNE WYZWANIA, MIĘDZYNARODOWE ROZWIĄZANIA
zorganizowana przez polskie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Uczestnicy mogli zapoznać się z programami INTERREG Europa, INTERREG Europa Środkowa oraz INTERREG Region Morza Bałtyckiego.
W programach mogą uczestniczyć jako beneficjenci:
- Władze centralne (w tym państwowe jednostki budżetowe).
- Władze samorządowe szczebla regionalnego i lokalnego (w tym samorządowe jednostki budżetowe).
- Podmioty prawa publicznego (np. publiczne uczelnie, instytuty, agencje itp.)
- Prywatne podmioty non-profit z osobowością prawną (np. izby, fundacje itp.).
Krótka charakterystyka porgramów Interreg.:
Ogłoszenie o 2. naborze projektów do Funduszu Małych Projektów Polska – Saksonia 2021-2027
2. nabór wniosków projektowych do Funduszu Małych Projektów Polska – Saksonia 2021-2027
Termin składania wniosków
Wnioski można składać od 27.12.2023 do 26.01.2024, do godz. 23.59.
Sposób składania wniosków
Wnioski wraz z wymaganymi załącznikami składane są wyłącznie w formie elektronicznej (pliki word, excel i pdf) na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Pola wniosku należy wypełniać w języku polskim i języku niemieckim. Treści w obu językach muszą być tożsame. Do wniosku należy dołączyć
(w formie plików) załączniki zgodnie z pkt. 12 wniosku projektowego.
Kto może uzyskać dofinansowanie
O dofinansowanie mogą się ubiegać:
- jednostki administracji państwowej, regionalnej i lokalnej, stowarzyszenia tych jednostek i instytucje im podległe,
- podmioty ustanowione zgodnie z prawem publicznym lub prywatnym
- dla konkretnego celu zaspokajania potrzeb w interesie ogólnym, nieposiadający charakteru przemysłowego lub handlowego oraz
- posiadające osobowość prawną oraz
- finansowane w głównej części przez państwo, władze regionalne lub lokalne lub inne organy zarządzane prawem publicznym lub których zarząd podlega nadzorowi przez te organy lub posiadające radę administracyjną, zarządzającą lub nadzorczą, z której więcej niż połowa członków jest wyznaczana przez państwo, władze regionalne lub lokalne lub inne organy zarządzane prawem publicznym,
- organizacje pozarządowe non-profit, stowarzyszenia oraz organizacje partnerstwa społecznego i gospodarczego zgodnie z obowiązującym prawem krajowym,
- małe i średnie przedsiębiorstwa, o ile ich działania w projekcie są realizowane w zakresie pożytku publicznego, w ramach FMP mogą występować jako partner projektowy, nie mogą być wnioskodawcami,
- Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej (EUWT).
Uprawnione do składania wniosków są podmioty wymienione powyżej, przy czym każdy projekt musi być projektem partnerskim (nie dotyczy EUWT, jeśli wśród jego członków są podmioty z Polski i Saksonii). W projekcie musi brać udział przynajmniej dwóch partnerów: jeden partner z Polski i jeden z Saksonii.
Obszar wsparcia
po polskiej stronie: powiaty bolesławiecki, jaworski, karkonoski, kamiennogórski, lubański, lwówecki, zgorzelecki, złotoryjski, żarski i miasto Jelenia Góra
po niemieckiej stronie: powiaty Görlitz i Bautzen
Szczegółowe zasady dotyczące realizowania w ramach projektów działań na obszarze wsparcia i poza obszarem wsparcia oraz udziału w projektach partnerów spoza obszaru wsparcia są zawarte w Podręczniku FMP Polska – Saksonia 2021-2027.
Budżet naboru
Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach naboru wynosi 4 480 000 EUR ze środków EFRR.
Poziom dofinansowania projektów
Maksymalny poziom dofinansowania z EFRR wynosi 80% kosztów kwalifikowalnych. Zasady dotyczące budżetu oraz rodzajów kosztów kwalifikowalnych opisane są w Podręczniku FMP w rozdziałach 6 i 7.
Wartość dofinansowania z EFRR
Maksymalna wartość dofinansowania projektu wynosi 30 000 EUR.
Minimalna wartość dofinansowania projektu wynosi 3 000 EUR.
Kryteria i zasady wyboru projektów
Poszczególne etapy, kryteria i procedura oceny wniosków o dofinansowanie opisane są w Podręczniku FMP w rozdziałach 8.1 i 8.2.
Termin rozstrzygnięcia naboru
Decyzję dotyczącą wyboru projektów do dofinansowania podejmie Komitet Sterujący (KS) Funduszem Małych Projektów Polska – Saksonia 2021-2027, w terminie 25 kwietnia 2024.
Informacja o środkach odwoławczych
Wnioskodawcom przysługuje prawo wniesienia skargi na ocenę i wybór projektu. Procedura skargowa opisana jest w Podręczniku FMP w rozdziale 8.6.
Obowiązujące dokumenty
- Podręcznik programu współpracy Interreg Polska – Saksonia 2021-2027 Podręcznik programu współpracy Interreg Polska – Saksonia 2021-2027
- Podręcznik Funduszu Małych Projektów Polska – Saksonia 2021-2027 Podręcznik Funduszu Małych Projektów Polska – Saksonia 2021-2027
- Instrukcja wypełniania wniosku projektowego FMP Instrukcja wypełniania wniosku projektowego FMP
- Formularz wniosku o dofinansowanie Formularz wniosku o dofinansowanie
- Formularz załącznika nr 1 (projekt budżetu) do wniosku projektowego Formularz załącznika nr 1 (projekt budżetu) do wniosku projektowego
- Oświadczenie wnioskodawcy Oświadczenie wnioskodawcy
- Oświadczenie wnioskodawcy o finansowaniu projektu Oświadczenie wnioskodawcy o finansowaniu projektu
- Oświadczenie dotyczące przestrzegania karty praw podstawowych UE (dotyczy tylko polskich jednostek samorządu terytorialnego lub podmiotów przez nie kontrolowanych lub od nich zależnych) Oświadczenie dotyczące przestrzegania karty praw podstawowych UE
- Dokument potwierdzający uprawnienie określonych osób do podpisania wymaganych oświadczeń i załączników w imieniu wnioskodawcy (dokument własny wnioskodawcy)
- Lista wskaźników programowych i projektowych (cel szczegółowy 3.1) Lista wskaźników programowych i projektowych (cel szczegółowy 3.1)
- Klauzula informacyjna Klauzula informacyjna
Dodatkowe materiały
Poradnik beneficjenta w zakresie komunikacji Poradnik beneficjenta w zakresie komunikacji
Strategia Rozwoju Euroregionu Neisse-Nisa-Nysa 2021-2027 Strategia Rozwoju Euroregionu Neisse-Nisa-Nysa 2021-2027
Konsultacje FMP
Przypominamy o możliwości skorzystania z konsultacji, dotyczących idei projektu, zawartości merytorycznej wniosku projektowego oraz kwalifikowalności kosztów przed złożeniem wniosku w sekretariacie FMP.
Projekty, w momencie ich złożenia do sekretariatu FMP, powinny być gotowe do realizacji, a więc być kompletnie wypełnione w języku polskim i niemieckim oraz posiadać niezbędną dokumentację, w tym po 3 oferty dla tych kosztów, które nie są ujęte w tabeli limitów w załączniku nr 2 do Podręcznika FMP albo przekraczają ten limit.
Konsultacje i doradztwo prowadzone są w języku polskim lub niemieckim bezpośrednio, telefonicznie oraz za pośrednictwem poczty elektronicznej.
Dla wnioskodawców z PL:
Katarzyna Chmurzyńska - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Magdalena Krygier - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Iwona Łuszczyszyn - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 75 7676470
Dla wnioskodawców z SN:
Andrzej Paczos - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 0049 1512 3318295
Drugi nabór wniosków projektowych zostanie ogłoszony 27.12.2023 i będzie trwał do 26.01.2024.
Terminy naborów i posiedzeń KS FMP PL - SN 2021-2027 w 2024 roku
W dniu 19.10.2023 Komitet Sterujący ustalił terminy naborów wniosków projektowych do FMP PL-SN oraz terminy posiedzeń KS. Ogłoszenia o rozpoczęciu naborów (ze szczegółowymi warunkami) będą upubliczniane na stronach internetowych Euroregionu Nysa oraz Euroregionu Neisse e.V. Zapraszamy do konsultacji koncepcji projektowych oraz do składania wniosków!
nr naboru |
termin naboru |
termin posiedzenia KS |
1 |
25.09 - 13.10.2023 |
16.01.2024 |
2 |
27.12 - 26.01.2024 |
25.04.2024 |
3 |
08.04 - 06.05.2024 |
06.08.2024 |
4 |
19.08 - 13.09.2024 |
10.12.2024 |