Harmonogram naborów wniosków / posiedzeń Euroregionalnego Komitetu Sterującego w 2025 Funduszu Małych Projektów w Euroregionie Nisa na lata 2021-2027
NaboryHarmonogram naborów wniosków / posiedzeń Euroregionalnego Komitetu Sterującego w 2025 Funduszu Małych Projektów w Euroregionie Nisa na lata 2021-2027
Nabór |
Termin składania wniosków o dofinansowanie (do): |
Termin posiedzenia EKS |
Specyfika naboru |
Priorytet 4 – Współpraca instytucji i mieszkańców
|
|||
5 |
31.01.2025 |
14.05.2025 |
bez określonych warunków |
6 |
luty – marzec 2025 |
26.06.2025 |
· Projekty z Partnerem Wiodącym (wspólnie finansowane) · Projekty realizowane samodzielnie – tylko nowi Wnioskodawcy* |
Priorytet 2 - Turystyka
|
|||
3 |
31.01.2025 |
14.05.2025 |
bez określonych warunków |
4 |
luty – marzec 2025 |
26.06.2025 |
· Projekty z Partnerem Wiodącym (wspólnie finansowane) |
*Nowi Wnioskodawcy to podmioty, które nie realizowały małego projektu w ramach obecnego Fundusz Małych Projektów 2021-2027 oraz Funduszu Mikroprojektów w okresie 2014-2020. Przy ocenie nowych wnioskodawców będzie brany pod uwagę fakt, że podmiot posiadający osobowość prawną ubiega się o dofinansowanie dla jednostki organizacyjnej, która nie realizowała żadnego małego projektu w ramach Funduszu Mikroprojektów 2014-2020, nawet jeśli dany wnioskodawca – podmiot posiadający osobowość prawną – sam był już wcześniej beneficjentem. W takim przypadku wnioskodawca ten jest traktowany jako „nowy wnioskodawca”.
Forum Euroregionów
W dniach 28-29.09.br. Euroregion Nysa był organizatorem i gospodarzem XXX Forum Polskich Regionów Granicznych - pod egidą Federacji Euroregionów Rzeczypospolitej Polskiej (stowarzyszenia skupiającego wszystkie polskie euroregiony /15/).
Zazwyczaj raz do roku spotykamy się, by omówić istotne kwestie dotyczące naszych euroregionów. W tym roku okazja był szczególna, bo zaczynamy realizację nowych funduszy („Interreg 2021-2027”), których zasady realizacji ulegają dość rewolucyjnym zmianom w porównaniu do lat poprzednich. Tematów do dyskusji było więc naprawdę sporo. W spotkaniu wzięło udział większość polskich euroregionów. Obrady miały miejsce w jednym z hoteli w Karpaczu.
A w ramach krótkiej wycieczki pokazaliśmy naszym Gościom ciekawe i urokliwe miejsca w najbliższej okolicy – m.in. Stawy Podgórzyńskie, Centrum Edukacyjno-Przyrodnicze KPN, Artystyczną Galerię Izerską w Kromnowie, Wieżę Książęcą w Siedlęcinie, Zamek w Karpnikach... niestety, zabrakło czasu, by pokazać więcej wyjątkowych i wartych zwiedzenia miejsc w Euroregionie Nysa. Ale mamy nadzieję, że ‘zanęciliśmy’ uczestników z całej Polski do dłuższych odwiedzin bliższych i dalszych zakątków Euroregionu Nysa!
Przy okazji składamy podziękowania dla osób, dzięki którym uczestnicy nie tylko zobaczyli interesujące miejsca w okolicy, ale też mieli okazję do ciekawych rozmów, m.in. dla:
- Tomasza Szewczyka – Zastępcy Wójta Gminy Podgórzyn,
- Przemysława Tołkonow – Zastępcy Dyrektora Karkonoskiego Parku Narodowego,
- Justyny Wierzchuckiej – Kierownika Centrum Przyrodniczo – Edukacyjnego KPN,
- Adama Spolnika – Kierownika ds. Promocji i Kultury w Gminie Stara Kamienica,
- Bożeny Matuszewskiej – Przewodniczce Sudeckiej, ex-pracowniczce Urzędu Gminy Jeżów Sudecki,
- Andrzeja Sośnierza – Prezesa Zarządu Fundacji „Zamek Chudów”,
- Bartosza Bartniczaka – Wicedyrektora EUWT Nowum w Jeleniej Górze,
- Zbigniewa Kulika, Dyrektora Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu.
Dziękujemy.
RZEMIOSŁO - KONSERWACJA ZABYTKÓW - NAUKA ZAWODU
RZEMIOSŁO - KONSERWACJA ZABYTKÓW - NAUKA ZAWODU
Pod takim hasłem odbyła się 19. września w Sorbisches Museum w Bautzen dyskusja panelowa zainicjowana przez euroregionalną Grupę Roboczą "Ochrona Zabytków".
Była to końcowa sesja 3-dniowej, międzynarodowej konferencji zorganizowanej już po raz trzeci w cyklu Eu-Cu-Comm (European Culture Commonwealth), tym razem na temat "Górne Łużyce - dziedzictwo kulturowe, religijne i architektoniczne". Organizatorzy: Parafia Ewangelicko-Augsburska w Lubaniu i Oddział Dolnośląski Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.
Konferencja była kolejnym mocnym potwierdzeniem tego, że żyjemy w rejonie Europy o wyjątkowo licznym i cennym bogactwie w postaci zabytków i szeroko pojętego dziedzictwa przeszłości, stanowiącego ważny atut pro-rozwojowy. Ochrona i pielęgnacja tych zasobów jest oczywistą powinnością państwa, samorządów, ale też samych obywateli.
Nasz panel był swego rodzaju puentą toczących się od dłuższego czasu na forum Grupy dyskusji o tym, jak doprowadzić do wydatnego zwiększenia podaży deficytowego dziś, wysoko kwalifikowanego rzemieślniczego wykonawstwa w branży renowatorów zabytków. A dokładnie - w różnych jego specjalnościach. Poczynając od podstawowych, tradycyjnych zawodów (murarz, cieśla, tynkarz, dekarz, kamieniarz, sztukator i in.), jak i tych rzadszych (zdun, snycerz, pozłotnik, kowal artystyczny, witrażownik... to długa lista!), a niekiedy już ginących, bez których jednak dobrej konserwacji zabytków nie można sobie wyobrazić.
Panelowa debata potwierdziła, że zadania, które przed sobą stawiamy nie da się wykonać poprzez jednorazową akcję, tu konieczna jest sekwencja szeregu dobrze przemyślanych działań, rozpisanych na najbliższe 2-3 lata. Do tego ważnego tematu Grupa powróci na najbliższym spotkaniu planowanym w listopadzie.
W dyskusji panelowej uczestniczyli panowie: Grzegorz Mazur (Muzeum Króla Jana III w Wilanowie), dr Przemysław Nocuń (Uniwersytet Jagielloński i Wieża Rycerska Siedlęcin), Mateusz Zajdel (Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego, radny RM w Lubaniu) oraz Jens Nieders (Muzeum w Niesky) i niżej podpisany jako moderatorzy.
Za możliwość odbycia tej debaty dziękujemy organizatorom konferencji p. K. Ałykowowi i ks. C. Królewiczowi.
Jacek Jakubiec
Przewodniczący Grupy ze str. polskiej
Projekt własny Euroregionu Nysa
Wymiana doświadczeń samorządów Euroregionu Nysa w najważniejszych zagadnieniach dotyczących ochrony środowiska i kwestii społecznych
Výměna zkušeností samospráv Euroregionu Nysa o nejdůležitějších otázkách ochrany životního prostředí a sociálních otázkách
Cílem projektu je posílení institucionálních kapacit a rozvoj spolupráce mezi institucemi v Euroregionu Nisa.
Planowany projekt dotyczy współpracy samorządów polsko-czeskiego pogranicza na obszarze wsparcia i ma na celu wzmocnienie zdolności instytucjonalnych i ich rozwój. W wyjazdach studyjnych wezmą udział przedstawiciele gmin i instytucji z polskiej strony Euroregionu, specjaliści zajmujący się ochroną środowiska, pracownicy firm komunalnych i osoby zajmujący się zagadnieniami pomocy społecznej.
Plánovaný projekt se týká spolupráce obcí v česko-polském příhraničí a je zaměřen na posílení institucionálních kapacit a jejich rozvoj. Studijních cest se zúčastní zástupci obcí a institucí z polské strany euroregionu, odborníci na ochranu životního prostředí, pracovníci městských firem a lidé pracující v oblasti sociální péče (30 osob). Uskuteční se setkání s představiteli českých samospráv a odborníky na komunální a sociální problematiku
Czas realizacji 1.04.2024 – 31.10.2024
Zaproszenie do współpracy Programy INTERREG
W dniu 21 listopada 2023 r. w Katowicach odbyła się konferencja pn. LOKALNE WYZWANIA, MIĘDZYNARODOWE ROZWIĄZANIA
zorganizowana przez polskie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Uczestnicy mogli zapoznać się z programami INTERREG Europa, INTERREG Europa Środkowa oraz INTERREG Region Morza Bałtyckiego.
W programach mogą uczestniczyć jako beneficjenci:
- Władze centralne (w tym państwowe jednostki budżetowe).
- Władze samorządowe szczebla regionalnego i lokalnego (w tym samorządowe jednostki budżetowe).
- Podmioty prawa publicznego (np. publiczne uczelnie, instytuty, agencje itp.)
- Prywatne podmioty non-profit z osobowością prawną (np. izby, fundacje itp.).
Krótka charakterystyka porgramów Interreg.:
Nowe zasady składania i rozliczania wniosków projektowych - Program INTERREG V-A Republika Czeska - Polska Fundusz Mikroprojektów Nisa-Nysa - 2021 - 2027
Zaktualizowany pierwszy nabór wniosków projektowych do Priorytetu 4.2 rozpoczyna się w dniu 8.8.2023 a kończy 7.9.2023
I posiedzenie Euroregionalnego Komitetu Zarządzającego (EKS) planowane jest na 11.10.2023 r.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nowymi zasadami składania i rozliczania wniosków projektowych w Programie INTERREG V-A Republika Czeska - Polska Fundusz Mikroprojektów Nisa-Nysa - 2021 - 2027.
Wszystkie informacje wraz z danymi do kontaktu bezpośredniego znajdziecie Państwo w zakładce Interreg Polska-Czechy (euroregion-nysa.pl)